Jak wybrać trapez kitesurfingowy?

Wybór elementów naszego wyposażenia, w przypadku takiego sportu jak kitesurfing, może okazać się kluczowy, ponieważ od niego, zależy komfort naszego pływania i to, czy będziemy w stanie wykonywać niektóre skomplikowane akrobacje i dynamiczne zwroty, czy raczej będą one blokowane, na przykład przez źle dobrany sprzęt. Najlepszym przykładem na to, jest chociażby trapez kitesurfing, który dopinamy można powiedzieć, że do swojego latawca i tym sposobem przekładamy generowaną przez latawiec siłę, ze swoich rąk, na biodra, ewentualnie na obszar lędźwiowy.

Lepsze wysokie czy niskie?

Jest to dosłownie obowiązkowy element, który musimy zakupić, ewentualnie wypożyczyć, jeśli chcemy pływać na desce kitesurfingowej. Ale jak go wybrać, by nie odczuwać dyskomfortu i być zadowolonym ze swojego wyboru? Przede wszystkim powinniśmy poczytać trochę na temat różnicą między wersją biodrową, a ewentualnie wersją lędźwiową.

Trapez kitesurfing lędźwiowy

trapez-mystic
Trapez Mystic kitesurfing

 

Czym taki trapez kite się różni?  Zacznijmy od wersji lędźwiowej, która bez wątpienia jest o wiele wygodniejsza w przypadku kwestii zdejmowania i zakładania, dodatkowo nie utrudnia nam ruchów w obszarze biodrowym, co bardzo często może być decydujące, zwłaszcza w przypadku dynamicznych sytuacji, lecz niestety taki trapez kitesurfing posiada jedną bardzo znaczącą wadę, która w niektórych przypadkach go dosłownie dyskwalifikuję od razu. Jest to fakt, że bardzo mocno obciąża kręgosłup w obszarze lędźwiowym, który i tak jest codziennie narażony najbardziej na wszelakiego rodzaju kontuzje, więc niestety większość osób, które już posiadają z tym odcinkiem problem, nie będzie mogła go stosować.

Biodrowy trapez kitesurfing

trapez-kite
Trapez do kitesurfingu firmy Mystic

W takiej sytuacji pozostaje nam wybór biodrowego trapezu do kitesurfingu. Po pierwsze różnice zauważymy już przy samym zakładaniu tego elementu, ponieważ nie montujemy go jak pas, tylko zakładamy tak jak spodenki, co będzie bardziej problematyczne w przypadku zakładania i zdejmowania, oraz może powodować pewien dyskomfort ruchowy, w przypadku obszaru biodrowego, jednak niski trapez kitesurfing nie obciąża tak kręgosłupa, co często czyni go wyborem obowiązkowym, bez żadnej innej możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here