Mówi się, że kitesurfing to nie sport, a styl życia.

Połączenie dwóch groźnych żywiołów: wiatru i wody sprawia, że niewątpliwie nie jest to sport dla każdego. Jeszcze jakiś czas temu, pojęcie „kitesurfing” było zupełnie nieznane. Dopiero od niedawna, dokładniej od próby zamiany windsurfingu na kitesurfing na Olimpiadę 2016, popularność tego sportu gwałtownie wzrosła. W samej Polsce o kitesurfingu mówi się od blisko piętnastu lat. Obecnie na terenie naszego kraju funkcjonują ośrodki szkoleniowe dla przyszłych zawodowców, a także świetnie wyposażone sklepy. Większość z nas obawia się, że sprzęt dostępny zarówno przez Internet jak i stacjonarnie nie jest bezpieczny. Postęp, a także nowoczesna technika i technologia sprawiły, że obecna jakość produktów dedykowanych kitesurferom jest nieoceniona!

Obecnie na rynku znajdziemy wiele polskich i zagranicznych sklepów, oferujących nam akcesoria dla kitesurferów. Jeżeli nasz towar pochodzi od autoryzowanego sprzedawcy, a tym samym posiada gwarancję, nie mamy, czego się bać. Większość niezbędnego sprzętu jest lekka, prosta w transporcie i poręczna. Dziesięć lat temu kitesurfing klasyfikował się do sportów ekstremalnych, dziś może uprawiać go każdy z nas, pod warunkiem, że nie zapomni o zdrowym rozsądku. Warto zauważyć, że w kite sklepach pracują przede wszystkim fani kitesurfingu. Oznacza to, że jeżeli będziemy mieli problem z doborem odpowiednego sprzętu, czy też z samą techniką, obsługa na pewno nam pomoże.

Latawiec kitesurfingowy,

Co będzie potrzebne przyszłemu kitesurferowi? Najważniejszy jest latawiec, zwany również żaglem. Latawiec kite może posiadać różne wielkości – od siedmiu do czternastu metrów kwadratowych. Od żagla odchodzą linki sterujące oraz mocy. Większość ma około dwudziestu pięciu metrów długości. Latawcem sterujemy za pomocą specjalnego drążka, zwanego barem. Całość oczywiście mocowana jest również na nas samych za pomocą uprzęży. Ostatnim, równie istotnym elementem jest deska o długości do stu czterdziestu centymetrów. W kite sklepach znajdziemy dużą ilość różnorodnych produktów. Czym lepszy jakościowo sprzęt wybierzemy, tym przy mocniejszym wietrze będziemy mogli pływać.
Zanim skoczymy na głęboką wodę, warto przejść szkolenie pod czujnym okiem instruktora kitesurfingu. W wielu przypadkach jest on również specjalistą od sprzętu, a więc doradzi nam, co lepiej kupić na początek, a także, jakie sklepy omijać. Kto wie, może wybrana przez Ciebie szkoła posiada jakieś atrakcyjne zniżki w kite sklepie? Ci, którzy interesowali się tematem, na pewno zauważyli, że większość szkółek mieści się w okolicach Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Są to niemal wymarzone miejsca dla kitesurferowców – sportowy szał trwa tam praktycznie od początku maja, do końca września. Oczywiście, Polska to tylko wierzchołek góry lodowej. Z czasem kitesurferowiec może pokusić się o dalszy wyjazd  np. do Egiptu, Brazylii czy… Wietnamu.

Wiele przyszłych kitesurferowców zastanawia się, jaką szkołę wybrać, by ta najlepiej przygotowała ich do zagranicznych wyjazdów. Można śmiało stwierdzić, że działanie wszystkich ośrodków szkoleniowych w Polsce, bazuje na zasadach międzynarodowej organizacji kitesurfingu. Oznacza to, że szkoły te będą miały dość podobny program i metody działania. Nauka obejmuje trzy etapy: nauka sterowania latawcem, deska i pierwsze halsy oraz zwroty, pływanie pod wiatr i skoki. Każdy z nich to kilka godzin ciężkiej pracy. Tydzień urlopu starczy nam, by nauczyć się niezbędnych rzeczy, a także spróbować swoich sił w praktyce. Dopiero końcowo, warto pomyśleć o zakupie odpowiedniego sprzętu. Wybór nie jest taki prosty jak nam się zdaje. W kite sklepach znajdziemy asortyment dedykowany dla zwolenników rekreacyjnego pływania, skoków, freestylowców, a także dla tych, którzy preferują rywalizację i lubią się ścigać. Ceny wahają się w zależności od jakości sprzętu. Szacuje się, że dobry, nowy zestaw jesteśmy w stanie złożyć już za pięć tysięcy złotych. Trochę starsza opcja może kosztować nas około trzech tysięcy złotych.

 Kitesurfing / Kiteboarding

Kitesurfing (także kiteboarding) — sport wodny, odmiana surfingu, technicznie podobny do windsurfingu, jednak różni się znacząco w sposobie prowadzeniu deski – prowadzi się ją tak jak podczas jazdy na fali, na krawędzi (podobnie do snowboardu), w windsurfingu natomiast deska prowadzona jest płasko. Od tego ostatniego różni się także konstrukcją pędnika – zamiast klasycznego żagla używana tu jest odmiana latawca – utrzymywanego przez żeglującego kitesurferaw znacznej odległości, na barze przypiętym do trapezu (uprzęży) zakładanego przez kitesurfera.

Sport ten uprawiany jest zarówno na akwenach słodkowodnych (sprzyjające wiatry wieją m.in w dolinach alpejskich, np. w Południowym Tyrolu), jak i morskich (np. na polskim wybrzeżu Bałtyku).

Źródło: Wikipedia

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here